środa, 20 marca 2013

Park pałacowy w Ostromecku

Często zdarza się, że szczególnie duże nagromadzenia drzew pomnikowych występują na terenach wokół rezydencji dworskich. Parki przypałacowe są nie tylko zabytkami kultury, ale również cennymi obiektami przyrodniczymi. Ze względu na obecność dojrzałych drzew w wielu okolicach parki takie są ważnymi ostojami gatunków wymagających dziuplastych drzew - takich jak np. chroniona Dyrektywą Siedliskową pachnica dębowa.

Do moich ulubionych parków pałacowych należy 40-hektarowy obiekt w Ostromecku. Jest on chroniony jako zespół-pałacowo parkowy, w skład którego oprócz parku wchodzą jeszcze dwa pałace, zbudowane w 1720 i 1849 roku. Park został zaprojektowany w stylu angielskim przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennégo (współtwórcę m. in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie).

Według rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Bydgoszczy w parku rośnie 66 drzew pomnikowych (w nawiasach obwody):

 • jedenaście lip drobnolistnych (300-650 cm)
 • siedemnaście dębów szypułkowych (255-455 cm)
 • dwadzieścia kasztanowców zwyczajnych (280-360 cm)
 • cztery buki zwyczajne (260, 300, 340, 360 cm)
 • klon zwyczajny (355 cm)
 • sosna wejmutka (240 cm)
 • sześć wiązów szypułkowych (240-440 cm)
 • dwa dęby bezszypułkowe (300 i 350 cm)
 • olsza czarna (260 cm)
 • jesion wyniosły (320 cm)
Na zdjęciach poniżej niektóre z nich, w zimowej, marcowej szacie.

Pałac Stary widziany od zachodu (od strony Wisły)
Dąb szypułkowy nad stawem w pobliżu Pałacu Nowego
Potężne lipy i wiązy szypułkowe przy starorzeczu (w głębi widoczny las łęgowy w Rez. Wielka Kępa)
Dąb szypułkowy
Największy pomnikowy dąb szypułkowy
Dąb szypułkowy
Dąb szypułkowy
Wiąz szypułkowy
Kasztanowiec zwyczajny przy bramie od strony ul. Kościelnej
Ten sam kasztanowiec z nieco innej perspektywy
Buk zwyczajny
Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna

2 komentarze:

 1. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pana stronę:) Jestem artystą, uwielbiam fotografować drzewa. Tutaj mam prawdziwą kopalnię inspiracji:) Dziękuję za ciekawe info, zdjęcia i lokalizacje:) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też fotografuje drzewa:) i wielu już nie ma z powodu wycięcia czy zniszczenia częściowego przez silny wiatr. A można było tylko je pielęgnować aby przetrwały.
  to często są pomniki przyrody ponad 600 letnie a nawet zdarzają się dęby ponad 700 letnie i widać podcinanie ich konarów przez mieszkańców tych miejscowości. Jestem za edukacją bardzo ważną w tym temacie. Brak geografii i biologi i tym podobnych przedmiotów spowodowało także płytka wiedzę u nauczycieli w większości.

  OdpowiedzUsuń