czwartek, 7 marca 2013

Bydgoski Bartek

Najokazalszym drzewem w Bydgoszczy jest oczywiście dąb (mówiąc ściśle, dąb szypulkowy Quercus robur), rosnący przy ul. Toruńskiej, na wschód od skrzyżowania z ul. Sporną (Zimne Wody). Jest uważany za najstarsze drzewo w mieście, a jego wiek szacowany jest na ponad 500 lat.
W rzeczywistości wiek tego drzewa jest bardzo trudny do określenia, gdyż w osiowej części pnia posiada ono potężne wypróchnienie w formie dziupli kominowej. Dlatego nie można w jego przypadku zastosować metody polegającej na policzeniu słoi na rdzeniu z odwiertu świdrem Presslera. Ocena wieku jest więc w tym przypadku szacunkiem opartym na naszej wiedzy o tempie wzrostu dębów i grubości pnia Bartka.
Pusty w środku pień Bartka wypełniony jest betonową plombą. Trzy lata temu odbyła się dyskusja, czy plombę tę należy usunąć by przywrócić drzewu jego naturalny wygląd. Ostatecznie zwyciężył pogląd, że usunięcie tak znacznej masy z pnia może spowodować zaburzenie równowagi drzewa i jego runięcie. Plombę więc pozostawiono, ale nadano jej bardziej naturalny wygląd (ma nawet otwór imitujący dziuplę).

Tak wygląda bydgoski Bartek od wschodu (czyli tak go widzą osoby wjeżdżające od strony Solca Kujawskiego)

Bartek ma w pniu duży ubytek, wypełniony betonem

3 komentarze:

  1. Bardzo fajny blog ;). Ale można by było dodać trochę więcej info o dewastacji itp. Taka moja rada :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na ul. Szamarzewskiego przy samej ul. Saperów rośnie wielki Platan, ale nikt o nim nie mówi. W latach 80-tych była tam jeszcze przytwierdzona tabliczka oznajmiająca że jest to pomnik przyrody, ale teraz nie ma w tym mieście gospodarza dbającego o tak piękne drzewa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bartek pamięta czasy Kazimierza Wielkiego, założyciela Bydgoszczy, zatem ma 600lat

    OdpowiedzUsuń