czwartek, 14 marca 2013

Dąb Bartuś w Parku Narodowym Bory Tucholskie

Na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” nad jeziorem Płęsno znajduje się dąb szypułkowy "Bartuś". Jest to najbardziej znane i zarazem najstarsze drzewo pomnikowe Parku - jego wiek szacuje się na około 600 lat (raczej jestem sceptyczny wobec tej oceny - o Dębie Łokietka te same źródła piszą że ma 400 lat, a jednak jest o wiele większy). Bartuś ma wysokość 25 m i obwód 6,7 m. Wewnątrz pnia występuje obszerna dziupla. Korona drzewa została mocno zredukowana (tak, tu także "chirurdzy drzew" nie próżnowali).
Imię drzewa z pewnością nawiązuje do najbardziej znanego polskiego dębu - Bartka z leśnictwa Bartków (gm. Zagnańsk, woj. świętokrzyskie).
Bartuś rośnie w miejscu dość wilgotnym jak na Bory Tucholskie, bo w pobliżu malowniczej Strugi Siedmiu Jezior wypływającej blisko dębu z Jeziora Płęsno. Dlatego pień i konary w wielu miejscach porasta gruby kożuch mchów.
Do Bartusia najłatwiej dotrzeć od strony Małych Swornegaci (czyli od zachodu) idąc niebieską ścieżka dydaktyczną lub niebieskim szlakiem (“Szlak Brdy” Małe Swornegacie - Owink). 
Z kolei z kierunku południowego (od osady Bachorze przy szosie Charzykowy - Małe Swornegacie) do Bartusia prowadzi szlak zielony (dalej prowadzący wzdłuż Jez. Płęsno do Jez. Ostrowite). Na odcinku tym pokrywa się ze szlakiem zielonym fragment czerwonego “Szlaku kaszubskiego im. Juliana Rydzkowskiego” (Bachorze - dąb “Bartuś” - Struga Siedmiu Jezior - Jez. Płęsno - Jez. Jeleń),


Pełen intrygujących zakamarków Bartuś odziany jest w kożuch mchów

Struga Siedmiu Jezior wypływa w pobliżu Bartusia z Jez. Płęsno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz