poniedziałek, 11 marca 2013

Dąb Łokietka w Lasce

W Lasce (pow. chojnicki, gm. Brusy) rośnie potężny Dąb Łokietka. Zgodnie z oficjalnymi danymi ma on 31 m wysokości i 822 cm w obwodzie i wiek około 400 lat. Nie bardzo wiem skąd się wzięła nazwa - drzewo jest na pewno zbyt młode, by król Łokietek mógł pod nim "polegiwać".

Drzewo robi naprawdę ogromne wrażenie, nawet pomimo nadmiernego moim zdaniem podkrzesania. Tu pozwolę sobie na dygresję: niestety, troska o drzewa pomnikowe przejawia się bardzo często obcinaniem konarów - bo jak by to wyglądało, że są jakieś suche czy podsychające gałęzie. W wyniku takich zabiegów drzewa tracą właściwy dla siebie pokrój. A że najłatwiej odciąć konary dolne, zwykle ich właśnie brakuje u przesadnie pielęgnowanych egzemplarzy pomnikowych.Dąb Łokietka w Lasce - piękne drzewo, nawet mimo amputacji dolnych konarów

5 komentarzy:

 1. Należy wziąć pod uwagę iż drzewo znajduje się na terenie parku i jest do niego nieograniczony dostęp. Znane mi podkrzesania wykonane były po odłamaniach się konarów. Ze względów bezpieczeństwa trzeba by drzewo ogrodzić (i to w znacznej odległości, patrząc na rzut korony), albo - niestety - podkrzesać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Estetyka to być może sprawa względna, ale osobiście uważam że nic tak nie dodaje uroku starym dębom jak grube, często krzywe konary, nawet jeżeli są już suche. Zamiast je ucinać w całości można np. zastosować wiązania konarów (np. Cobra, http://www.cobranet.pl/).
  Płotek i informacja, że czasem z drzewa może coś spaść (zwłaszcza w czasie wichury) to też nie jest najgorszy pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 3. 24 year old Software Engineer IV Alic McCrisken, hailing from Pine Falls enjoys watching movies like Conan the Barbarian and Baton twirling. Took a trip to Kenya Lake System in the Great Rift Valley and drives a Gordini Type 24S. Kliknij ten link

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne jest to drzewo. Takie monumentalne. W ogóle natura jest przepiękna. Uwielbiam przebywać wśród roślin. Pewnie dlatego tak kocham swój ogród :)

  OdpowiedzUsuń